Cyfrowe Archiwum Powstania Wielkopolskiego

Wpisz szukaną frazę

W związku z tymczasowym wyłączeniem serwisu szukajwarchiwach podgląd źródeł i zdjęć może nie działać

Witamy

W setną rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego, jednego z nielicznych udanych zrywów niepodległościowych w historii Polski, Archiwum Państwowe w Poznaniu dla uczczenia tej jakże chlubnej karty w dziejach naszego narodu, oddaje w Państwa ręce katalog zgromadzonych w archiwach oraz w dużej części zdigitalizowanych i zamieszczonych w Internecie materiałów archiwalnych związanych z Powstaniem i jego uczestnikami. Katalog bazuje na opracowaniach Stanisława Sierpowskiego oraz dr. Marka Rezlera oraz inwentarzach archiwalnych wykonanych przez pracowników AP.

Większość materiałów została zamieszczona w formie cyfrowej na portalu www.szukajwarchiwach.pl i jest publicznie dostępna dla użytkowników Internetu. Jednakże specyfika tego portalu archiwalnego niejako wymusza na użytkownikach konieczność posiadania szerokiej wiedzy z zakresu dziejów ustrojowych z tego okresu, aby można było sprawnie i optymalnie skorzystać z opublikowanych źródeł archiwalnych. W związku z tym przygotowaliśmy "Cyfrowe Archiwum Powstania Wielkopolskiego" umożliwiające odnajdywanie w przystępny sposób materiałów archiwalnych poprzez wyszukiwanie nazwisk, miejscowości lub dowolnych innych haseł indeksowych.

W katalogu znajduje się obecnie niemal 18 tys. opisów poszczególnych jednostek archiwalnych oraz poszczególnych stron z tych jednostek. Dodatkowo indeks zawiera 32 tys. nazwisk zweryfikowanych Powstańców. Dowiedz się więcej o projekcie.

Projekt został sfinansowany ze środków Fundacji Veolia oraz Archiwum Państwowego w Poznaniu.